V roce 1991 založil naši organizaci Ing. Karel Holomek. Neúnavně s námi pracoval až do roku 2017, kdy musel ze zdravotních důvodů náhle svoji pozici aktivního bojovníka za práva Romů opustit. V pracovních záležitostech jsme ho nahradili, ale jako skvělý člověk nám tu chybí a dodnes nás provází jeho nezlomné morální zásady a optimismus. Zde je jeho stručný životopis:
Karel Holomek se narodil v roce 1937 v Brně v rodině původních moravských Romů, kteří se na Moravě usadili na konci 17. století. Jeho otec Tomáš Holomek byl první vysokoškolsky vzdělaný Rom v bývalém Československu.
Karel Holomek vystudoval strojní inženýrství na strojní fakultě brněnské Vojenské akademie. Na fakultě později působil jako odborný asistent. Pro své výroky o okupaci sovětských vojsk v roce 1968 byl z fakulty vyloučen. Do roku 1990 vystřídal několik dělnických profesí: řidič těžkých vozidel, vedoucí demolic apod. V letech 1982 až 1989 pracoval pro samizdatové nakladatelství.
Po listopadu 89 se začal aktivně věnovat programu integrace Romů do společnosti. Je jedním ze zakladatelů Muzea romské kultury, zakladatelem našeho spolku Společenství Romů na Moravě Romano jekhetaniben pre Morava.
Po roce 1990 byl dva roky poslancem České národní rady za Občanské hnutí. Poté podnikal do roku 1996 ve stavebních činnosti a zaměstnával Romy marně hledající práci. Poté se začal naplno věnovat práci pro občanskou společnost. Byl také ředitelem Mezinárodního romského centra při Helsinském občanském shromáždění (HCA), členem Vládních poradních orgánů – Rady pro lidská práva, Rady vlády pro záležitosti romské komunity.
V roce 1999 založil dvojjazyčný čtrnáctideník Romano hangos, byl jeho redaktorem i šéfredaktorem, tento dnes již jediný tištěný novinový formát od té doby přispívá k emancipaci Romů a je pravým “romským hlasem” všech, kdo mají chuť a odvahu promluvit.
Od roku 2002 je nositelem Medaile Za zásluhy III. stupně.
V roce 2011 se stal laureátem ceny Muzea romské kultury.
Do svého projektu GEN (Galerie elity národa) jej zařadila ČT, která o něm natočila dokument. Tento pořad je ke shlédnutí na jejich stránkách.
Připomenout si Karla Holomka jako člověka, který vždy říkal to, co si myslel, můžeme také ve známém formátu TEDx talk, kdy má mluvčí za několik minut sdělit zásadu, která definuje jeho život, kam byl pozván v roce 2012: